Wykładziny PCV i linoleum
Rodzaje wykładzin obiektowych
Wykładziny PCV dzielą się na dwa rodzaje: homogeniczne (w nieregularne granulki) i heterogeniczne (z dowolnym nadrukiem). Jako trzecią kategorię wyróżniamy wykładziny z naturalnego linoleum.
Producenci wykładzin PCV
Poniżej znajdują się producenci wykładzin obiektowych PCV i linoleum. Są to zdecydowani liderzy w produkcji tego typu wykładzin, a ilość wykładzin do wyboru jest ogromna.




Wykładziny PCV są najczęściej stosowane jako obiektowe pokrycie podłogowe, gdzie eksploatacja powierzchni jest bardzo duża. Jednak, poza najbardziej wytrzymałymi wykładzinami PCV w rolce, popularnym rozwiązaniem są panele winylowe LVT, które cieszą się powodzeniem nie tylko na dużych obiektach ale również w naszych domach.
Z reguły wykładziny PCV są przeznaczone do pomieszczeń wystawionych na intensywne natężenie ruchu, które idealnie nadają się do takich obiektów jak szpitale lub inne obiekty służby zdrowia, szkoły czy przedszkola oraz wszelkie inne obiekty z intensywnym użytkowaniem. Z drugiej strony, w ofercie mamy kolekcje paneli winylowych LVT, które mają słabszą warstwę ścieralną od standardowych wykładzin obiektowych PCV i przeznaczone są do mieszkań, domów, małych biur oraz restauracji z średnim natężeniem ruchu.
Dobór wykładziny do pomieszczenia determinuje jej cechy. W ofercie natkną się Państwo na wykładziny które mają określony:
- rodzaj: jednowarstwowa (homogeniczna) lub wielowarstwowa (heterogeniczna),
- klasę ścieralności (najwyższą jest klasa T),
- grubość warstwy ścieralnej,
- klasę użytkową oraz ogniową,
- rodzaj zabezpieczenia powierzchni,
- cechy specjalne (do pomieszczeń specjalistycznych) takie jak odprowadzanie ładunków elektrostatycznych, odprowadzanie wilgoci, tłumienie dźwięków oraz wibracji.
Najważniejszym kryterium w wyborze wykładziny jest jej klasa ścieralności oraz grubość warstwy ścieralnej. W obiektowych wykładzinach PCV będzie to zawsze klasa T oraz warstwa ścieralności 0,7 mm. W przypadku paneli winylowych do mieszkań będzie to warstwa ścieralna o grubości 0,2 – 0,4 mm.